Dün, Google site yöneticilerini ilgilendiren yeni özellikler yayınladı. Bundan böyle Bilgi Grafiği (Knowledge Graph) paneline sosyal medya profilleri eklemenize yarayan bu özellikleri hep birlikte inceleyelim.

bilgi grafiği

Yeni özellikler elektronik pazarlamacılara, sosyal medya hesaplarını ön plana çıkarmak isteyen kişi ve kuruluşlara, kendi şahıs ve işletmeleri Google’da arandığında sosyal medya kanallarını çarpıcı biçimde sunma imkanı sağlıyor.

Biraz geriye gidelim

Geçtiğimiz 2014 Kasım ayında Google’da meşhur insanlar, popüler müzik grupları arandığında sağ kolonda yer alan Bilgi Grafiğinde ilgili kişi veya müzik grubunun bilgilerine ek olarak sosyal medya profillerine de yer vermeye başlamıştı.

bilgi grafiği google

15 Ocak 2015’te bu özellik daha geniş kitlelerin kullanımına açıldı. Artık her isteyen kişi ve kuruluş, resmi web sitelerine birkaç satır kod ekleyerek sosyal medya bağlantılarının Bilgi Grafiğinde görünmesini sağlayabilecek. Yazının devamında bu özelliğin nasıl ekleneceğini anlatacağız, ancak ilgili kişi veya kurum çok düşük arama hacmine sahipse görünürde bir değişiklik olur mu henüz netlik kazanmış değil. Zamanla birlikte göreceğiz.

Sosyal Medya Profillerinizi daha etkin kullanın

Google Bilgi Grafiğinin altına sosyal medya profillerinizi eklemek aslında çok da kolay bir iş değil. Bunun için Mikro veri ve JSON-LD işaretlemesi hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu konuyu schema.org ve http://www.w3.org/TR/json-ld/#embedding-json-ld-in-html-documents adreslerinde detaylı inceleyebilirsiniz.

Vakit kaybetmemeniz, işinize odaklanmanız için bu konuyu sizin için (elbette kendimiz için de) araştırdık.

Basitçe anlatmak gerekirse; eğer şahıs ile ilgili işlem yapılacaksa “Person”, kuruluş için işlem yapılacaksa “Organization” işaretini kullanmanız gerekiyor.

Aşağıdaki örneği kendi firmamız Seoprix için oluşturduk.

<script type="application/ld+json">
{ "@context" : "http://schema.org",
"@type" : "Organization",
"name" : "Seoprix",
"url" : "https://www.seoprix.com",
"sameAs" : [ "https://www.facebook.com/SeoPrix",
"https://twitter.com/seoprix",
"https://plus.google.com/+Seoprix"]
}
</script>

Şahıslar için uygun olan bu kodu da kendim için oluşturdum

<script type="application/ld+json">
{ "@context" : "http://schema.org",
"@type" : "Person",
"name" : "Çağatay Belgen",
"url" : "http://www.orneksite.com",
"sameAs" : [ "https://twitter.com/cagataybelgen",
"https://www.facebook.com/cagataybelgen",
"https://plus.google.com/+CagatayBelgen"]
}
</script>

Google’a göre Bilgi Grafiği panelinde 7 farklı sosyal medya profili tanımlayabiliyorsunuz.

Bunlar:

  • Facebook
  • Twitter
  • Google +
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn
  • Myspace

Diğer sosyal medya profillerinizi de yukarıdaki kodların içine ekleyebilirsiniz. Bunun bir zararı yok. Ancak şimdilik listenenmeyeceklerini bilmenizde yarar var.

Bilgi Grafiği paneline sosyal medya profillerinin eklenmesi özelliğine ek olarak, Google Yapısal Veri Test Aracını da duyurdu. Bu araç sayesinde sitenize eklediğiniz işaretlemelerin doğru çalıştığına emin olabilirsiniz.

Çağatay Belgen

Kurucusu olduğum Eretek ve Seoprix firmalarında SEO uzmanı ve WordPress geliştiricisi olarak çalışıyorum. Aynı zamanda Linux sistem yöneticiliği yapıyorum.
https://www.google.com/partners/#i_profile;idtf=116701668064773887163 adresinden Google Analytics ve Google Adwords sertifikalarımı teyit edebilirsiniz.

Tüm Yazıları Gör