Merak ettiğinizi düşündüğümüz sorulardan bazıları:

SEO nedir ?

SEO, “Search Engine Optimization” ve “Search Engine Optimizer” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe’ye çevirdiğimizde “Arama Motoru Optimizasyonu” ve “Arama Motoru Optimizasyonu yapan kişi” anlamları çıkar.

Amaç; çeşitli yöntemler kullanarak Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında web sitenizin arama sonuçlarında en başlarda çıkmasını sağlamaktır.

SEO’ya ihtiyacım var mı?

Bu sorunun cevabı çok basit. Ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere duyurmayı, müşteri sayısını arttırmayı kim istemez ?

SEO sayesinde klasik reklam giderleriniz (TV, radyo, basılı medya) ciddi oranda azalır.

SEO’yu kendim yapabilir miyim?

Elbette yapabilirsiniz. SEO Blog bölümümüzde bununla ilgili bilgiler veriyoruz. Ancak yanlış uygulamalar; bilinçsizce bağlantı oluşturmak, gereğinden fazla kelime tekrarları ve bilerek/bilmeyerek sistemi suistimal etmeye çalışmanız halinde web siteniz cezalandırılabilir; arama sonuçlarından çıkartılabilirsiniz.

Bir profesyonel ile çalışmanın yararları elbette tartışılmaz. Seçim sizin.

Ücret karşılığı satılan linkler hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Kesinlikle uzak durmanızı; linklerin (bağlantıların) doğal yani organik yollarla oluşturulmasını tavsiye ederiz. Parayla ve/veya link değişimiyle  alınan linkler eninde sonunda tespit edilecek, yıllarca verdiğiniz emeklerin boşa gitmesine sebep olacaktır.

Web sitemi tüm SEO yönergelerine uygun yaptım fakat arama sonuçlarında halen gerideyim. Neler eksik yapılmış olabilir ?

Buna sebep olan bir çok etken olabilir. Sitenizi incelemeden kesin bir yargıya varmamız mümkün değil ancak ilk akla gelenler şunlar;

  • Domain (Alan adı) yaşı: Domain’i yeni satın almış olabilirsiniz. Yeni satın aldığınız alan adını en az 5 yıllığına kayıt edin.
  • Kullandığınız alan adı sizden önce kayıt edilmiş ve spam sitelere link (bağlantı) verilmiş olabilir. Google Webmaster Tools ile size gelen bağlantıları kontrol edin. Kalitesiz linklerin kaldırılmasını sağlayın.
  • Kelime yoğunluğuna dikkat. Hedef kelimeyi site içinde kullanırken abartmış olabilirsiniz.
  • Sitenizden giden bağlantılara dikkat. Kalitesiz sitelere link vermiş olabilirsiniz.

Arama sonuçlarında yukarıda çıkmak için yeni bir web sitesi mi yaptırmam gerekiyor ?

Hali hazırda kullandığınız web sitesini inceliyoruz; geliştirme yapmaya olanak sağlayan bir yapıdaysa ve sitenizden memnunsanız, web sitenizi iyileştirebiliyoruz. Ancak siteniz flash ve javascript tabanlı ise; yani arama motoru dostu bir site değilse, yeni bir web sitesi yapmaktan başka çaremiz kalmıyor.

Ne kadar sürede hedef anahtar kelimelerde yukarıda çıkarım ?

Buna kesin bir cevap vermek mümkün değil. Rekabetin yoğun yaşandığı kelimelerde bu süre 6 ayı bulabiliyorken, daha düşük rekabetli kelimelerde yaklaşık 2 haftadır.

İstediğim kelimelerde yukarı çıkma garantisi veriyor musunuz ?

Bunu söyleyebilmek için önce sitenizi ve hedef anahtar kelimelerinizi incelememiz gerekiyor. Ancak şunu kesin bir dille söyleyebiliriz; size birinci sırada olma vaadinde bulunan firma ve şahıslardan uzak durun. Arama motorları sürekli arama algoritmalarını değiştirmekte ve rakip web siteleri sürekli iyileştirmeler yapmakta olduğundan hiç kimse size birinci sırada olacağınızın garantisini veremez.

Bu konuda size garanti veren kişinin şu an sizinle konuşuyor değil; Google gibi bir firmada astronomik bir rakamla mühendis olarak çalışıyor olması gerektiğini unutmayın : )

SEO Danışmanlık ücretleriniz ne kadar?

Herkesin cevaplamaktan kaçındığı soruyu biz yanıtlayalım. Elbette her işin kapsamı kendine göre değişkenlikler gösterecektir. Bizim açımızdan çok basit iyileştirmelere de gereksinimiz olabilir, her şeye sıfırdan başlanması da gerekebilir. Herşeyin sıfırdan başlandığı, yani web sitesi tasarımının da dahil olduğu hizmet ücretlerimiz 2000 TL – 7.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Mevcut web sitenizin arama sonuçlarında iyileştirilmesi, belirlediğiniz anahtar kelimelerle arandığında sonuçlar arasında yükseltilme hizmetimizin ücretleri de 850 TL – 3750 TL arasında değişmektedir.

Karşılıklı görüştükten, firma ve hedef anahtar kelimelerinizi inceledikten sonra daha kesin konuşabiliriz.

Sorunuza cevap bulamadınız mı ?

İster küçük ölçekli bir işletme olun, isterse holding olun; her konuda bize soru sorabilirsiniz. Yanıtlamaktan memnuniyet duyacağız. Bizde herkese özel çözümler var. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmeniz.
Gönderformu temizle