Web sitenizin mevcudiyeti, arandığı zaman arama sonuçları arasında üst sıralarda yer almıyorsa hiçbir şey ifade etmez. Web sitenizi sektörünüzle ilgili yapılan aramalarda üst sıralara taşıyan kişiye SEO, Türkçe ifade etmek gerekirse arama motoru optimize edici denir.

Özellikle Google tarafından uygulanan son güncelleme ile birlikte eski SEO yöntemlerinin tarihe karıştığını söyleyebiliriz. Güncellemenin ardından tek stratejileri müşterilerinin sitelerinden birbirlerine link vermek olan SEO firmaları ve onların müşterileri ağır darbeler almış, kimi durumlarda cezalar alarak arama sonuçlarından tamamen çıkartılmışlardır.

SEO konusunda referans almanız gereken tek kaynak Google’ın kendisidir. Google tarafından yayınlanan, SEO konusunu yalın ve sade bir dille anlattığı “Bir SEO’ya ihtiyacınız var mı?” makalesini  https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=tr adresinden incelemenizi tavsiye ederiz.

Unutulmamalıdır ki; arama motorunu kandırmak, emek ve paranızın boşa gitmesi demektir. Sizi Seoprix’in tamamen şeffaf ve etik yöntemler kullanarak oluşturduğu SEO ekosistemine davet ediyoruz!

SEO neden gereklidir?

Arama motoru sıralamalarını yükseltmek

“Google yalnızca bir arama motoru değildir. Google bir itibar yönetim sistemidir.” -Clive Thompson, Wired Magazine

Arama yapan insanlara sorulduğunda, aradıkları kelime ile ilgili sektörün en iyilerini en üst sıralarda görmeyi bekledikleri anlaşılıyor. Bu da gösteriyor ki; arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alan firmalar insanlar tarafından “en iyi firmalar” olarak algılanıyor.

İş alanınızla ilgili yalnızca tek bir kelimeye odaklanmadan, daha geniş çerçevede düşünerek sektörünüzle ilgili daha çok aramada görünmenizi sağlayan bir SEO planı hazırlamak yalnızca iş hacminizi arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda online itibarınızı da geliştiriyor.

Web sitenizin trafik kalitesini arttırmak

“Genellikle kısa sözler iyidir. Ancak, eski sözler hepsinden de iyidir.” -Churchill

Web sitenize trafik çekmek elbette kulağa çekici geliyor. Ancak, tok insanları bir restorana sokmak ne denli anlamlıysa, gelişigüzel insanların web sitenizi ziyaret etmelerini sağlamak o kadar anlamsızdır.

Web sitenize satışını yaptığınız ürün ve hizmetlerle ilgilenen ziyaretçileri çekebilmek, ziyaretleri satış ile sonlandırmak için hedef kelimeleriniz SEO uzmanı tarafından dikkatlice seçilmelidir.

Unutulmamalıdır ki; arama motoru optimizasyonu web sitenizin trafiğini değil, firmanızın satışlarını arttırma sanatıdır.

Dönüşümleri arttırmak

“Tasarım, yalnızca nasıl göründüğü ile ilgili değildir. Tasarım nasıl çalıştığıdır.” -Steve Jobs

Dönüşümün gerçekleşmesi için web sitenizin arama motorları için değil, insanlar için tasarlanmış olması gereklidir. Bu kural unutulduğunda hem Google tarafından siteniz cezalandırılabilir, hem de ziyaretçileriniz sitenizde çok fazla optimizasyon yapıldığı için içeriği anlamakta, dolayısıyla karar vermekte zorlanacaklardır.

İşini bilen bir uzman, her zaman sitenizi ziyaretçileriniz için anlaşılabilir kılmayı ön planda tutar.

Temel Optimizasyon Ölçütleri

 1. Benzersiz biçimde site içeriklerinizin baştan oluşturulması.

 2. Hedef kitlenizin alışkanlıklarına uygun arayüz oluşturulması.

 3. Google tarafından önerilen SEO yönergelerine bağlı kalarak, SEO planı belirlemek.

 4. Site içi ve Site dışı SEO optimizasyonları uygulamak.

 5. Web sitesini belirli bir müddet izleyerek üzerinde tekrar çalışmalar yapmak.

 6. Takip eden zamanlarda site sıralamalarınızın her zaman üst sıralarda kalması için eylem planı oluşturmak.

Hangi Bileşenler SEO için daha önemlidir?

 • Site içeriği
 • Site dışı linkler
 • Site hızı
 • Site geçmişi
 • Diğer
Bizimle iletişim kurmadan önce web sitenizi, hedef kelimelerinizi, yaptığınız işi kısaca özetleyen bir e-posta göndermeniz daha somut verilerle konuşmamıza yarayacaktır. İletişim kurmadan önce dikkate almanızı rica ederiz.

Arama sonuçlarında iyi bir konuma gelmek için neler gereklidir?

 • Çalışmanızı yapacağınız ekibin yalnızca arama motoru optimizasyonu alanında değil; hemen her türlü web teknolojilerine hakim olması, sunucu kurulumundan web tasarımına kadar geniş deneyim sahibi olmalıdır. İşinizi tek bir kanaldan çözmeniz, bir sıkıntı yaşanması durumunda farklı kanallar birbirini suçlayacak, kimse başarısızlığı kabullenmeyecektir.
 • Çalışacağınız ekibin arama motorları alanında çeşitli sertifikalara sahip olmaları tercih sebebiniz olmalıdır. Firmamız ile alakalı sertifikalara https://www.google.com/partners/#i_profile;idtf=116701668064773887163; adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Atılacak ilk adım alan adınızı incelemek olmalıdır. Önceden optimizasyon çalışması yaptırdıysanız ve sonuçlar sizi memnun etmediyse; hatalı çalışma yapılmış, Google cezaları ile sıralamanız düşürülmüş olabilir.
 • Alan adınıza gelen site dışı linkler de dikkatli biçimde incelenmelidir. Kalitesiz mecralardan gelen bağlantılar yarardan çok zarar verecektir. Ayrıca rakipleriniz tarafından Negatif SEO işlemine de maruz kalmış olabilirsiniz.
 • Arama sıralamalarında gerideyseniz, bunun en büyük nedeni web sitenizin modern standarda ve Google yönergelerine uygun biçimde tasarlanmış olmamasıdır. Kendi firmamız Eretek ile web sitenizi geliştirmenize yardımcı olabiliriz.
 • Yaptığınız işi, sattığınız ürünü, sunduğunuz hizmeti anlatan notlar almanızı istiyoruz. Arama sıralamalarında başarının sırrı kaliteli içerik oluşturmaktan geçer. .