Kategori: Alan adı Hosting ve SSL Etiketler: arama motoru optimizasyonuseoseo için sslssl kullanımıssl sertifikası

SSL, tarayıcınız ve bağlandığınız site arasındaki bilgi akışının şifrelenmesini sağlayan teknolojiye verilen addır. Bu sayede kötü niyetli kişiler, aradaki bağlantıyı dinleseler bile, deşifre edemezler. Özellikle şahsi ve kredi kartı bilgilerinin sıkça kullanıldığı alışveriş sitelerinde, tüm finansal işlemlerinizi yapabildiğiniz banka web sitelerinde SSL kullanımı olmazsa olmazlardandır.

Google 2014 yılında yaptığı açıklama ile, web sitenizde herhangi bir ticari işlem yapmasanız dahi SSL sertifikası kullanmanız için site sahiplerini teşvik etmiştir. Web sitenizde SSL kullanmanız durumunda, bu durumun arama sonuçları sıralamasında olumlu etkileri olacağı bizzat Google tarafından açıklanmıştır. (Kaynak: http://googlewebmastercentral.blogspot.com.tr/2014/08/https-as-ranking-signal.html)

SEO için SSL kullanmak istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus vardır. Bunları sıralayalım.

  • Standart SSL satın almanız yeterli olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken konu, SSL sertifikasının 2048 bit key ile oluşturulmasıdır.
  • Kullandığınız hosting planı SSL desteklemiyor olabilir. Satın almadan önce bunu araştırmalı, gerekirse bu konuda size destek verebilecek firmalara web sitenizi taşımalısınız. Bu konuda bizden ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.
  • SSL satın alırken yurtiçindeki firmaları tercih etmemelisiniz. İleride yaşanabilecek muhtemel teknik talepleri karşılamakta oldukça yetersizler. Ayrıca fiyatları da yurtdışındaki emsallerine göre oldukça pahalı.

Seo için SSL kullanımı başlıklı makalemizde konuyu ayrıntılı inceledik.

1