Kategori: Alan adı Hosting ve SSL Etiketler: alan adıbarındırmadomainhostingseo

SEO’da başarılı olmak için eğer geçmişi temiz ise, yani yanlış SEO uygulamaları yüzünden önceden cezalandırılmamışsa, mümkün olduğu kadar eski tarihlerde kayıt edilmiş alan adlarını kullanmayı tercih etmelisiniz.

Eğer böyle bir imkanınız yoksa, herşeye sıfırdan başlayacaksanız yeni satın alacağınız alan adının (domain ismi) aşağıdaki kriterlere uygun olduğuna emin olun.

  • Ticari işletme iseniz .com veya .com.tr alan adlarını tercih etmelisiniz. Ticari işletmelere .net (internet servis sağlayıcılar için oluşturulmuş) , .org (dernekler için oluşturulmuş) ve benzer farklı alan adlarını kullanmalarını önermiyoruz.
  • Hedef kelimenizle birebir aynı alan adlarını tercih etmeyin. Bundan birkaç yıl önce bu tip bir alan adının olumlu etkilerini görebilirdik. Ancak, özellikle son Google algoritma güncellemelerinin ardından, bunun faydadan çok zarar getirdiğini gördük. Örneğin, işletme adınız Çelik Akü ise celikaku.com veya celikaku.com.tr alan adını tercih etmeniz yeterli olacaktır. arabaakusu.com gibi bir alan adı almanızın 2015 yılı itibarıyle pek de bir esprisi kalmamıştır. Eğer hedefiniz “araba aküsü” kelimesinde ilk sıralarda yer almaksa, seo danışmanlığı hizmetimizden faydalanmanız yeterli gelecektir.
  • Örneğin, ticari isminiz “Çelik” ise, ana faaliyet konunuz “akü” ise celik.com veya celik.com.tr alan adı yerine celikaku.com veya celikaku.com.tr alan adlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.
  • Alan adınızı en az 5 yıllığına kayıt edin. İki yıl veya daha düşük süreli kayıt edilen alan adları sitenizi geçici bir süreliğine açtığınıza işaret eder. Sırf birkaç dolarlık bu harcamayı yapmaktan imtina ettiğiniz için arama sonuçlarında gerilerde yer alma riskiniz bulunmaktadır. Google kalıcı siteleri arama sonuçlarında üst sıralara çıkarmayı tercih eder.
  • .com uzantılı alan adı satın alırken, sundukları hizmet kalitesinin düşük olması sebebiyle yerli firmaları tercih etmemenizi öneririz. Yerli firmalarla çalışmak elbette tüm arzumuz, ancak ülkemizde hiçbir firma üst seviye alan adı satıcısı değildir. Yurtdışındaki firmaların bayisi konumunda çalışmaktadırlar. Özellikle teknik problemler, güncelleme konusunda yaşanabilecek muhtemel sıkıntıları en aza indirmeniz için .com uzantılı alan adlarını Godaddy‘den almanızı tavsiye ederiz. .com.tr alan adlarını ise hiçbir aracıya gerek kalmaksızın www.nic.tr adresinden, doğrudan Ortadoğu Teknik Üniversitesinden satın alabilirsiniz.

Bu konuda daha derinlemesine bilgi sahibi olmak istiyorsanız, https://www.seoprix.com/alan-adi-hosting-lokasyon-seciminin-seoya-etkisi/ başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

0