Kategori: Cezalar Etiketler: arama motoru optimizasyonugooglegoogle cezalarıseoseo cezalarıseo cezası

Google baş mühendislerinden Matt Cutts’ın sürekli uyarılarına rağmen, black-hat SEO olarak nitelendirilen, kötü amaçlı, arama motoru sonuçlarını manipule etmeye yönelik yöntemler kullanılmaya devam ediliyor. Bu tip çalışmalarla yalnızca çok kısa vadede avantaj sağlanabilirken, çok kısa süreli trafik artışlarının ardından, belki de senelerdir emek ve para harcadığınız web siteniz, kaçınılmaz bir şekilde Google ve diğer arama motorları tarafından cezalandırılmaya tabi tutuluyor.

Google zararlı yöntemler kullandığınızı tespit ettiğinde, sitenize gelen toplam trafikte %60 ila %90 arası düşüşler yaşanabiliyor. Çoğu zaman bu tip cezaların telafisi, etkilerinin tamamen kalkması için aylar, hatta seneler geçmesi gerekiyor.

Geçmişte büyük firmalar da bu tip cezalardan paylarını almışlar.

BMW

2006 yılında BMW firması, arama sonuçlarını etkilemeye yönelik “doorway pages” olarak adlandırılan, ziyaretçiye farklı, arama motorlarına farklı giriş sayfaları sunduğu için Google tarafından cezalandırıldı. BMW’nin pagerank değerini sıfıra (0) düşüren Google, BMW sayfalarının tamamını uzunca bir süre arama sonuçlarından çıkardı.

EBAY

2014 yılında EBAY sayfalarının bir bölümü arama sonuçlarından kaldırıldı. Kullanıcıların web sitelerine para karşılığı link koymayı özendiren taktikleri ters tepti. Yaklaşık 126 bin ebay sayfası Google arama sonuçlarından kaldırılınca, firma milyonlarca dolar zarara uğradı.

GOOGLE

Evet, yanlış okumadınız. Google SEO cezalarından Google’ın kendisi de nasibini aldı. Google Chrome anasayfası, Ebay ile benzer bir sebepten ötürü iki hafta boyunca arama sonuçları sıralamasında düşürüldü.

Bu konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak için Google Cezaları başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

0