Inbound Pazarlama

Inbound pazarlama nedir ?

Herhangi bir küçük işletme sahibi, müşterilerine ürünlerini tanıtacak reklam kampanyaları için milyonlarca liralık reklam bütçesi ayıramayacağı için mecburen müşterileri tarafından bulunmayı bekler. Çokuluslu bir şirket değilseniz, büyük ihtimalle sizin de sınırlı bir reklam bütçeniz vardır.

Inbound pazarlama günümüz tüketicisinin tutumunu yansıtan müşterileri mesaj yağmuruna tutmak yerine tüketici tarafından bulunmayı esas alan yeni bir teknik ve stratejiler bütünüdür.

Inbound pazarlama stratejileri nelerdir ?

Bu stratejiler arasında aşağıdakiler yer alır.

  1. İçerik Pazarlama
  2. Arama Motoru Optimizasyonu
  3. Sosyal Medya Pazarlaması

Outbound (eski usul) pazarlama neden işlevselliğini yitirmiştir ?

Outbound pazarlama olarak bilinen geleneksel pazarlama tekniklerinin yeni müşterileri çekmekteki etkinliği her geçen gün daha da azalmaktadır. Müşterileriniz artık daha akıllı ve her zamankinden daha fazla seçenekler ile donatılmış, işlerini yürüttükleri mecralar, yani arama motorları, sosyal ağlar ve bloglar tarafından online kaynaklara yatkınlıkları daha çok artmıştır. Yapılan araştırmalara göre amerikan şirketlerinin inbound pazara ayırdıkları bütçe %50’lerin üzerine çıkmıştır.

Bir çok firma artık web sitelerini arama motoru dostu sitelere dönüştürmeye ve aktif sosyal medya profillerini destekleyen işletmeler haline dönüşmektedirler.

Inbound pazarlama karlı mı ?

Inbound pazarlama hakkındaki son istatistiksel verilere göre outbound pazarlamada kullanılan tele-marketing, e-posta ve posta kutularına gönderilen reklamlar, radyo ve tv reklamlarına kıyasla inbound pazarlama’nın %60’dan daha az maliyetli olduğu anlaşılmıştır.

Bu yeni pazarlama modeline geçiş zor mudur ?

Inbound pazarlama yukarıda sıraladığımız stratejilerin etkin biçimde uygulanması ile kendiliğinden oluşacak, firmanızı ileriye taşıyacak bir pazarlama kavramıdır.

SeoPrix’in önerdiği yol haritası nedir ?

Her şeyden önce mevcut durumunuzu gözden geçirmemiz, ardından durum değerlendirmesi yapmamız gerekiyor.

  1. İçerik yönetimi
  2. Arama motoru optimizasyonu
  3. Sosyal medya yönetimi
  4. Eğitim

hizmetlerimizin ardından sizin firmanız da “Inbound Pazarlama” yapabilecek duruma geliyor.

Inbound Pazarlama İpuçları

Güçlü ve ikna edici bir içerik oluşturmak:

İkna edici bir içerik oluşturabilmenin birinci koşulu ,içeriğin ilgi çekici ve faydalı olmasıdır. Ürünlerinizi veya hizmetlerini tanıtan içerik, tüketiciler üzerinde güven oluşturmak ve saygınlık kazanmak için sağlam ve kullanılması kolay bir yöntemdir. Tüketiciye en kolay nüfuz eden içerikler blog yazıları, videolar, elektronik kitaplar ve teknik dokümanlardır.

Arama motoru dostu web siteleri oluşturmak:

İkinci adımda ise içeriğin mümkün olan en çok yolla bulunabilirliğini sağlamaktadır. İçeriğinizi Google gibi en etkili arama motorlarında erişilebilir kılmak,olmazsa olmazlar arasındadır. Diğer web sitelerinden sizin sitenize verilen linklerin sayısı ve miktarı içeriğin arama motorları tarafından sıralanmasını belirleyen etkenlerden biridir. Bu yüzden iyi içerik, kaliteli inbound linkleriyle ödüllendirilir.

İçeriğin sosyal medyada paylaşılması:

Üçüncü ve son adım ise içeriğin facebook, twitter gibi medya araçlarında paylaşılmasıdır. Site içinde sosyal medya optimizasyonuyla yani ,facebook için “like” butonları twitter için “tweet” butonları konarak desteklenen site, içeriğin sosyal mecralara erişimini kolaylaştırır.

          Inbound Pazarlama VS Outbound Pazarlama

inbound pazarlama vs outbound pazarlama

Bize yazın!


Gönderformu temizle